Naujausias spektaklis

Stebuklinga ir magiška senio niurzglio gyvenimo istorija vaikams nuo 4 metų

pagal Džanio Rodario apysaką-pasa…Artimiausia premjera

Interaktyvus judesio spektaklis 0-3 metų vaikams (ne daugiau nei 20-čiai mažylių)

 

Idėjos autorė ir re…

Pirmoji šių metų premjera – šiuolaikinių piktžaizdžių atvėrimas

Prieš pat šv. Velykas Valstybinio Šiaulių dramos teatro scenoje – aktualios šiuolaikinės dramos premjera. „Skulptūra“ (parašyta 2015 m.) yra naujausia garsaus vokiečių autoriaus Mariuso von Mayenburgo pjesė. Tais pačiais metais „Skulptūrą“ Mayenburgas pastatė garsiajame „Schaubühne“ teatre Berlyne, kur nuo 1999 m. jis dirba dramaturgu ir režisieriumi. Mariuso von Mayenburgo (g. 1972) vardas jau keletą dešimtmečių gerai žinomas teatro pasaulyje, jo pjesės nuolat statomos ir laukiamos garsiausių teatrų scenose. Didžiausią tarptautinį pripažinimą M. von Mayenburgui atnešė pjesė „Ugnies veidas“. 2000 m. šios pjesės pastatymas OKT teatre (režisierius O. Koršunovas) taip pat sulaukė didelio atgarsio Lietuvoje ir už jos ribų.

 

Balandžio 13 ir 14 dienomis Valstybinio Šiaulių dramos teatro scenoje – ilgai laukta šiuolaikinės dramos premjera. Šiaulių publika pirmoji Lietuvoje išvys naujausią garsaus vokiečių autoriaus Mariuso von Mayenburgo pjesės „Skulptūra“ pastatymą. Spektaklio režisierius – Šiaulių dramos teatro meno vadovas Paulius Ignatavičius – šios pjesės, atveriančios dabarties Vakarų visuomenės vertybių ir moralės nuosmukį, ėmėsi neatsitiktinai. Pastaruoju metu režisierių ypač domina socialinė tematika, jo įsitikinimu, neleidžianti teatrui atitrūkti nuo skaudžių dabarties aktualijų. Šį kartą P. Ignatavičiaus akiratyje – bekompromisė M. von Mayenburgo draminė kūryba. Pjesė „Skulptūra“ parašyta 2015 m. ir tais pačiais metais buvo pastatyta garsiajame „Schaubühne“ teatre Berlyne, kur M. von Mayenburgas dirba dramaturgu bei režisieriumi. Pjesę iš vokiečių kalbos vertęs P. Ignatavičius prisipažįsta, kad originalus pavadinimas „Stück Plastic“ užkoduoja daugialypes prasmes, kurias perteikti lietuviškame vertime buvo sudėtinga. „Apsistojome ties pavadinimu „Skulptūra“, nors pažodinis vertimas turėtų skambėti kaip „Plastinis menas“ ar „Plastmasės gabalas“, – prisipažįsta P. Ignatavičius.

 

„Skulptūroje“, kaip ir daugelyje kitų M. von Mauenburgo pjesių, iškeliamos nūdienai aktualios Vakarų visuomenės moralinės ir meninės dilemos, vis dažniau iškylančios ir Lietuvoje. Spektaklio epicentre – pasiturinti, standartinė europiečių šeima, kurios sotus ir ramus gyvenimas sutrikdomas, kai šeimoje pasirodo žemesnės socialinės klasės atstovė – valytoja Džesika. Ji netikėtai išbalansuoja nusistovėjusius santykius ir netgi tampa ekscentriško menininko Haulupos „mūza“. Pjesėje išorinių įvykių nėra daug, tačiau scena po scenos tarp pjesės veikėjų – žmonos Ulrikės, vyro Michaelio ir jų sūnaus Vincento – atsiveria dvasinė tuštuma, vedanti į moralinę ir fizinę destrukciją. Pagrindinė dramos „žinutė“ tarsi įkūnijama Haulupos sumanytoje ciniškoje meninėje instaliacijoje „Socialinė skulptūra“. Jos idėja tokia: meno galerijoje eksponuojama instaliacija, kurioje maisto atliekos yra svaidomos mašinos, o visas galerijos lankymo valandas jas valo emigrantė valytoja Džesika. Dramaturgas kelia klausimą: kas tai – menas ar žmonių išnaudojamas – ir kuo ši instaliacija skiriasi nuo dažno emigranto tikrovės? Kodėl vakariečio mąstyme vis dar gajos, nors ir visaip maskuojamos, klasinio, seksistinio ir rasistinio mąstymo liekanos?

 

Prasidėjusi pasaulinė emigrantų krizė, „Brexit“, religinis ekstremizmas, terorizmas bei daugelis kitų krizių visame pasaulyje tik dar labiau išryškino XXI a. Vakarų visuomenės vertybių neveiksmingumą, paviršutiniškumą, pseudohumanizmo ir pseudotolerancijos išvešėjimą visuomenės mąstyme. Akivaizdu, kad vertybių klausimas šiandien kaip niekad aktualus ir Lietuvoje, kur vakarietiškos vertybės, tradicijos ir socialiniai elgesio modeliai neretai perimami be jokio kritinio požiūrio. Spektaklis per vienos šeimos istoriją užkabina šias aktualias, bet retai atvirai įvardijamas šiuolaikinės Vakarų visuomenės, kurios dalimi esame ir mes, problemas. „Ši pje­sė – apie šei­mą, ku­rios san­ty­kiai griū­va, bet ji to ne­pa­ro­do ir gal­vo­ja, kad di­džiau­sia jų gy­ve­ni­mo pro­ble­ma yra tai, kad jie ne­su­ge­ba su­si­tvar­ky­ti sa­vo na­mų ūkio ir bui­ties, tad pa­si­sam­do va­ly­to­ją, ku­ri kaip lak­mu­so po­pie­rė­lis pa­ro­do vi­są šei­mos „pa­pu­vu­sį“ pa­sau­lį“, – teigia režisierius. Pasak P. Ig­na­ta­vi­čiaus, spek­tak­ly­je kal­ba­ma apie ap­si­mes­ti­nį hu­ma­niz­mą, apie kau­kę, ku­ria dangs­to­si daugu­ma eu­ro­pie­čių, tei­gian­čių, kad yra ge­ra­no­riš­ki, to­le­ran­tiš­ki, ta­čiau, kai rea­liai su­si­du­ria­ma su ki­to sluoks­nio žmo­nė­mis, hu­ma­niz­mas pa­si­bai­gia. Režisierius klausia, kodėl tampame apgailėtini ir bejėgiai, kai susiduriame su vertybiniais iššūkiais akis į akį, ir šiuo spektakliu tarsi klausia, kokią kainą esame pasiruošę sumokėti už savo „naująją“ europietišką tapatybę?

 

Kiekvienas gyvename susikurtame pasaulyje tarsi kokiame kokone, kuris tobulai apsaugo mus nuo bet kokios, ypač nuo „nepatogios“, tikrovės. Taip gera, saugu ir lengva jame. SMS‘u gautas atsakymas „Ačiū už jūsų gerumą“ leidžia pasijusti visų pasaulio atstumtųjų gelbėtojais, o gražiais žodžiais užliūliuota sąžinė ramiai snaudžia. Mūsų akimis, mes, europiečiai, esame tiesiog tolerancijos ir humaniškumo dievai, bet, deja, tik tol, kol mūsų veikimo laukas apsiriboja kompiuterio ar telefono ekranu. Kai antihumaniški dalykai vyksta kažkur kitur – kitame name, kitoje šalyje, kitoje šeimoje – mes jaučiamės esą itin tolerantiški, solidarūs, atvirai piktinamės ir susirūpinusiais veidais siunčiame savo dėvėtus rūbus ar kitą humanitarinę pagalbą. Bet viskas kardinaliai pasikeičia ir mes tampame tiesiog isteriški, kai ši „nepatogi“ realybė paliečia mus tiesiogiai. Šis spektaklis apie tai. Apie šiuolaikinio žmogaus tikrovės baimę, apie beatodairišką troškimą bėgti nuo savęs, nuo realybės ir atsakomybės“, – sako P. Ignatavičius.

 

Spektaklis kalba apie mūsų visuomenę, supančiotą nematomais, bet stipriais hierarchiniais saitais. Spektaklio kūrėjų įsitikinimu, „Skulptūra“ gal ir nėra labai „maloni ir patogi“ žiūrovui, bet spektaklis, be abejonės, bus aktualus ir žiūrimas. Juk išties „ne­svar­bu, ką tu per­ki, va­ly­to­ją ar au­to­mo­bi­lių meistrą, suveikia ta pati mąstymo sis­te­ma: aš ta­ve per­ku, va­di­na­si, tu pri­klau­sai man, ir jei­gu tu jau pri­klau­sai man, su ta­vim ga­liu da­ry­ti ką no­riu“. Šiaulių miestą, kaip ir visą Lietuvą, pastaruoju metu stipriai paveikė emigracija, dažnas patyrė taip vadinamą „trečiosios šalies“ sindromą. Tad labai tikėtina, kad žiūrovai atpažins save skirtinguose spektaklio veikėjuose.

 

Spektaklio scenografė ir kostiumų dailininkė Inga Aleknavičiūtė su Pauliumi Ignatavičiumi Šiauliuose dirba jau antrą kartą. Ji kūrė scenografiją ir P. Ignatavičiaus spektakliui „Žaidimo pabaiga“ pagal S. Beckettą. Spektaklio „Skulptūra“ kūrybinėje grupėje – kompozitorius Antanas Dombrovskij, videomenininkas Ignas Meilūnas, šviesų dailininkas Julius Kuršys. Ulrikės vaidmenį kuria dvi aktorės – Inga Norkutė ir Danguolė Petraitytė, Michaelio – Dalius Jančiauskas, Vincento – Severinas Norgaila, Haulupą įkūnys Rolandas Dovydaitis ir kviestinis aktorius Andrius Povilauskas, Džesikos vaidmuo taip pat teko dviem aktorėms – Monikai Šaltytei ir Viktorijai Krivickaitei.

 

Spektaklio premjera įvyks balandžio 13-14 dienomis 18 val. Valstybiniame Šiaulių dramos teatre.

 

2017 m. balandžio 11 d.

www.etaplius.lt

« Grįžti atgal | Atnaujinta

Kalendorius

birželio 2018
Pr An Tr Kt Pn Št Sk
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Naujienos

Apklausa

Kuri edukacinė programa būtų patraukli moksleiviams?

Balsavimo rezultatai

Loading ... Loading ...
Mus rasite
Valstybinis Šiaulių dramos teatras
Tilžės gatvė 155, Šiaulių m., Šiaulių m. sav.
Įmonės kodas 190755170
teatras@sdt.lt
Naujienlaiškis